Soulwork Home Page

Check your spelling

Soulwork Online Help

Soulwork Humor: Funny stories


 

Soulwork Systemic Coaching: Summary

Soulwork Coach Training

Soulwork FAQ Questions & Answers

 

Emotional Issues
Addictions
Anger & Rage
Anxiety
Dependence
Depression

Dissociation
Eating Problems
Emotional Maturity
Grief & Loss
Immaturity
Inner Child

Pain Control
Sadness
Stress Relief

Toxic Beliefs
Trauma & Stress
Weight Loss

 

Relationship Problems
Abuse
Affairs

Codependence
Dissolve Conflicts
Divorce
Emotional Blackmail

Enjoy Partnership
Evaluate Partners
Long-Distance Love
Love & Hate

Partnership
Past Partners
Premarital
Rejection
Sexual Issues
Soul Mates

 

Family Challenges
Abuse

Abortion
Adoption
Ancestors
Brothers & Sisters
Divorce & Children
Emotional Incest
Family Meetings
Family Secrets

Fathers & Daughters
Fathers & Sons
Learning Disorders
Mothers & Daughters
Mothers & Sons

Parental Alienation

 

Life Lessons
Authority
Bad Habits
Being Alone
Children's Challenges
Communication
Observing Feelings

Patterns in Love
Personal Growth
Quantum Leap
Self Esteem
Self Improvement
Self Intimacy
Stress & Relaxing
Therapist and Clients

 

Specialties
Chaos Coaching

Inner Conflict
Consciousness
Expert Modeling
Leadership
Learning Disorders
Mentorship

Psychobiology
Sexual Abuse
Soul of Soulwork
Systemic Management
Therapist Abuse
Training Abuse

 

 

Interview with Martyn
Disclaimer
Disclosure
Privacy
Fee, Cost, Price
 

eXTReMe Tracker

Rozwiązania Systemowe i joga relacji międzyludzkich
Zbuduj zdrowe relacje © Martyn Carruthers

Online Life Coaching & Mentorship


Czy jesteście uwikłani w trudne relacje albo bolesne emocje? Czy cierpicie z powodu bycia wykorzystanymi? Czy cierpicie z powodu dramatów waszych rodziców, żądań waszego partnera/partnerki, humorów waszego szefa? Uczymy ludzi, jak rozwikłać te życiowe problemy.

Joga miłości

W artykule tym mówię o radża jodze, kundalini jodze i tantra jodze, a nie o hatha jodze. Nie oferuję żadnych asan i pozycji jogicznych ani technik seksualnych; nie proszę też nikogo, aby w cokolwiek uwierzył. Ten artykuł o jodze relacji ma pomóc ludziom zbadać ich emocjonalną dojrzałość i ich uwikłania w relacjach.

Relacje międzyludzkie mogą być największym źródłem szczęścia w życiu – a także największym źródłem stresu. Czy chcecie uzdrowić swoje rany, odzyskać swą kompletność i dzielić się swoją miłością?

O koncepcjach dotyczących relacji mówi się w jodze nie wprost. Wielu Hindusów uważa, że są lepsi od kobiet oraz mężczyzn z niższych kast, co oparte jest na wierze w reinkarnację i karmę, dlatego uznaje się za stosowne poniżanie ludzi, którzy być może grzeszyli w swych poprzednich wcieleniach. Stąd odniesienia do spraw relacji w jodze mogą odzwierciedlać bardzo odmienne modele świata od tych używanych przez większość ludzi Zachodu.

Termin oświecenie dotyczy zazwyczaj przekroczenia cierpienia i pożądania. W jodze relacji termin spełnienie jest w stanie lepiej opisać głębokie, wielowymiarowe poczucie szczęścia dla was osiągalne. Jeśli wasze relacje są na etapie romantycznym, etapie walki o władzę lub kryzysu, nasza joga relacji może wam pomóc zakończyć wasze zmagania i uleczyć wasze rany. Możecie się nauczyć wyrażać i otrzymywać miłość, którą chcecie się dzielić.

Nawyki w relacjach

Wasze nawyki, manifestujące się w relacjach, mogą prowadzić do głębokiego i długotrwałego szczęścia – lub głębokiego i długotrwałego cierpienia. Odczuwanie miłości to za mało! Najprawdopodobniej potrzebujecie jeszcze wyrażać swoją miłość…w odpowiedni sposób.

Miłość

Stan, w którym szczęście innej osoby jest podstawą waszego własnego szczęścia.

Wasze nawyki, przejawiające się w relacjach, mogą przyciągać lub odpychać ludzi. Joga relacji może wam pomóc odnaleźć szczęście. Może wam pomóc sprzątnąć wasz bałagan i spełnić wasze marzenia.

Nosicie ze sobą wspomnienia i projekcje ważnych dla was ludzi – są one jak duchy. Czy prześladują was duchy zmarłych…i żywych? Czy w nieskończoność przypominacie sobie i przerabiacie wasze rozmowy? Czy trwonicie wasz czas na obsesje p.t.”tak-mogło-być” i „gdyby-tylko”?

Dojrzałość Ścieżką

metodą i celem jogi relacji … a być może i wszelkiej duchowości … jest dojrzałość.

Jesteście nawiedzeni i oddajecie waszym duchom czas, energię i przestrzeń w swoim życiu. W waszej świadomości nikogo nie brakuje i nikt nie umiera – tylko ciała. Może to być przekleństwem i błogosławieństwem. Przekleństwem jest to, że możecie popaść w obsesję na punkcie przeszłych lub nieprzyjemnych relacji. Błogosławieństwem – że możecie wyjaśnić wasze relacje z ludźmi, włącznie z tymi, którzy umarli albo zniknęli z waszego życia.

Dzięki naszej jodze relacji możecie zbudować głębokie i trwałe szczęście,
które może przekroczyć śmierć.

Nadużycia w relacjach

Niektórzy ludzie mają talent do rozpraszania innych. Zamiast zastanowić się, w jaki sposób moglibyście powiększyć swoje długotrwałe szczęście – możecie dać się skusić krótkoterminowej rozrywce. Możecie brać pod uwagę produkty, które czynią aluzje do przyjemności. Używaj tej pasty do zębów, aby podnieść jakość twojej relacji z partnerem. Dzięki tym meblom uszczęśliwisz swoją rodzinę. Okaż miłość dzieciom, kupując im tego hamburgera. Zrób wrażenie na przyjaciołach i napij się tego piwa. Pośród takich marketingowych śmieci sposoby, w jakie wyrażasz swoją miłość mogą się sprowadzać do produktów, jakie nabywasz.

W naszym wieku technologii wielu ludzi uczy się, jak nawiązywać połączenia pomiędzy komputerami, ale wiedza techniczna raczej nie pomoże wam zbudować powiązań z ludźmi. Choć czasami możecie się zagubić, podążając jak ślepi za chciwymi, możecie też jednak się zatrzymać i zmienić kierunek na ten, który prowadzi ku szczęściu.

Czasami, w naszym pragnieniu by nas kochano, możemy rozgrywać rozmaite gry. Możemy się czasem zachowywać jak zagubione dzieci albo skrzywdzone ofiary. Za takie gry stawka jest wysoka – ryzykujemy tu naszym zdrowiem, naszą integralnością i naszym szczęściem – a i tak nie zawsze jesteśmy w stanie wygrać. Takie gry mogą być tak wciągające i intensywne, że zapominamy, że to tylko gra. Pragnienie miłości może zbutwieć i przerodzić się w pragnienie, by okazywano nam litość. Kiedy słyszę dorosłego człowieka, który mówi: „Nie wiem czym jest miłość”, zastanawiam się, co stało się z jego bliskimi związkami i integralnością.

Chciałbym się podzielić z wami tym, czego nauczyłem się
– często w bolesny sposób – na temat trwałego szczęścia.

Joga i percepcja

W jodze uważa się, że pewne dyscypliny mogą uwolnić nas od ograniczeń zmysłów i myślenia, i pomóc nam odnaleźć prawdziwą wiedzę. Większość osób, które praktykują jogę, chce zdobyć wiedzę o uniwersalnym duchu, który zwany jest w Indiach Brahman. Fizyczne i umysłowe ćwiczenia jogi dostarczają metod, prowadzących do tego celu.

Ograniczacie swoje życie za sprawą swej wyobraźni. Jest mało prawdopodobne, abyście poszukiwali czegoś, czego nie możecie sobie wyobrazić. Wasza percepcja ma zewnętrzne ograniczenia i wewnętrzne zasady.

Kiedy jesteśmy w stanie czuwania, wszystko co widzimy ograniczone jest przez siłę naszych narządów zmysłów, natomiast gdy śnimy, poruszamy się pomiędzy stanami przebudzenia i snu, gdyż nie mamy marzeń sennych ani w stanie przebudzenia, ani w stanie głębokiego snu, który jest trzecim stanem umysłu – umysł przechodzi wtedy przez stan, gdy nie jesteśmy zazwyczaj świadomi niczego, co się dzieje wokół nas.
Sri Swami Sivananda

My, ludzie, jesteśmy znakomici w przekraczaniu zewnętrznych ograniczeń – na przykład od czasów Galileusza zmagaliśmy się z przekroczeniem granic naszego ludzkiego sposobu widzenia. Nad naszymi głowami teleskop Hubble’a rozciąga granice naszej obserwacji aż do początku czasu i przestrzeni.

Ale nawet taki teleskop nie może zmienić naszych zasad percepcji. Nie możemy postrzegać tego, czego istnienia nie uznajemy. Nasze przekonania i emocje wpływają na to, czy jesteśmy w stanie dostrzec coś, co znajduje się pod naszym nosem lub w naszym sercu. A może wolicie teorie, których nie da się przetestować za pomocą naszych zmysłów?

Wasze wewnętrzne zasady zostały przejęte od waszych rodziców – przyjaciół – kolegów z pracy – partnerów – społeczności – kultury. A gdy poddajecie w wątpliwość te wewnętrzne zasady – przestajecie być normalni. Zaakceptowaliście wiele z tych zasad nieświadomie i używacie ich, by uczestniczyć w zbiorowym doświadczeniu powiązanych wzajemnie poglądów, wartości i osądów. Jest to mit wspólnej normalności, w skład którego wchodzą splecione ze sobą znaczące doświadczenia, takie jak religia i kultura.

Jeśli wykroczycie poza swą wspólną kulturę – jeśli zakwestionujecie lub odrzucicie wspólną normalność – jesteście nienormalni. Wasze rozmowy, działania i reakcje stają się dowodem tej różnicy. W roztropności swej poruszacie się uważnie wzdłuż granic normalności. Choć wasza poczytalność może być kwestionowana, to tutaj, poza mitem, możecie zmienić waszą osobowość i waszą karmę (Patrz rozdział „Chaos i tożsamość”).

Joga relacji

Gdy decydujecie się dzielić swój umysł, serce, a być może i ciało z inną istotą ludzką, napotykacie na konflikty, oczekiwania i obawy. W jodze miłości wszystkie one mogą być krokami ku spełnieniu.

Ktoś staje wam się bliższy i droższy, gdy lepiej zaczynacie tę osobę rozumieć. Jeśli to ten ktoś was rozumie, radością dla niego jest bliskość waszej relacji. Jeśli to wy rozumiecie tę osobę lepiej, wy cieszycie się tą bliskością … Mając to zrozumienie, możecie tworzyć sytuacje, w których ta osoba będzie mogła lepiej was zrozumieć. Jeśli oczekujecie, że ta druga osoba będzie was rozumiała i dostosowywała się do was przez cały czas, a nie rozumiecie ograniczeń, możliwości, potrzeb i zdolności tej osoby, konflikt jest nieunikniony. Niestety, w najbliższych możliwych relacjach pojawia się więcej konfliktów niż pomiędzy wrogami.
Sadhguru Jaggi Vasudev


Zgodnie ze wskazówkami mistyków (w większości mężczyzn) celu, jakim jest oświecenie, poszukuje się często poprzez działania, samotność i brak myśli (thoughtlessness). W jodze relacji cel, jakim jest spełnienie czy też wspólne szczęście, jest osiągany poprzez reakcje, wspólną miłość i troskliwość (thoughtfulness).

Każda relacja zawiera karmę rodziny każdego z jej uczestników. Niespełnione oczekiwania rodziców, rodzinne tajemnice, tłumione emocje … ludzie odzwierciedlają dramaty swoich przodków i rodziny, z jaką mają styczność w dzieciństwie. Choć wielu ludzi doznaje urazów psychicznych z powodu odgrywania wzorców swoich przodków, często pragną oni odzyskać swoją pełnię.

Pola energii i emocje

Wiele systemów jogi wspomina o niewidzialnych polach energii, które otaczają ciało ludzkie. Te pola energii mogą być widziane tylko przez ludzi o wrodzonej wrażliwości tego rodzaju lub wyszkolonych w tej umiejętności. Jako że określenia energia i praca z energią wydają się w jodze nadużywane i niewystarczająco dobrze zdefiniowane, uznaję, że słowa emocja lub uczucie mogą okazać się bardziej odpowiednie. Zamieszanie powstaje tylko wówczas, gdy dopytujecie się, jakiej emocji dotyczy dane doświadczenie energetyczne. Choć wielu ludzi umie rozpoznać o wiele więcej smaków, kolorów i dźwięków, niż uczuć, większość z nich jest w stanie przynajmniej określić różnicę pomiędzy przyjemnymi i nieprzyjemnymi uczuciami.

Jeśli doświadczacie nieprzyjemnego uczucia, i nazywacie je strachem, smutkiem lub gniewem, możecie nazwać je negatywną emocją i próbujecie go nie doznawać. W ten sposób tracicie dostęp do olbrzymiej porcji informacji. Wasze emocje istnieją w kontekście waszych relacji – relacji z ludźmi, zwierzętami czy przedmiotami nieożywionymi, co zawiera kolejne podziały na relacje z żyjącymi, zmarłymi, jeszcze nie narodzonymi i wyobrażonymi.

W jodze miłości nie istnieją emocje głupie czy przypadkowe. Emocje mogą wam pomóc przekazać głębsze prawdy, niż słowa. Jeśli uznacie emocje i sygnały niewerbalne za formę komunikacji, będziecie mogli się otworzyć i uzyskać uwrażliwienie bliskie telepatii (Patrz rozdział: Magia systemowa i psychobiologia).

Dualność

Głębokie intymne relacje często mają naturę heteroseksualną – odbywają się pomiędzy mężczyzną i kobietą. Większość związków partnerskich opiera się o równowagę męsko-żeńską, w ramach której każde z partnerów przyjmuje role bardziej lub mniej dominujące czy pasywne. Pośród dualizmu partnerstwa można odnaleźć jedność, ale niektórzy ludzie mogą sabotować bliskość i intymność, aby uniknąć jedności.

... Tantra joga oparta jest na dwoistości. Forma jest zjednoczeniem Sziwy i Sziakti, pozytywu i negatywu. Starożytne teksty, Purany, Manusmriti i Mahabharata, mówią, że na początku uniwersalny Brahmanda podzielił się na dwie części, Kosmicznego Mężczyznę i Kosmiczną Kobietę – Sziwę i Sziakti. … Zgodnie z doktryną Tantry, smutek jest spowodowany przez dwubiegunową egzystencję, podział jedności na dwie części, ponieważ prawdą wszechrzeczy jest jedność, a nie dualistyczne istnienie w jakiejkolwiek ze swych form. … Powrót od dwoistości do jedni to proces Tantry Sadhany.
Sri Swami Krishnananda

Czakry i relacje

Gdy mówicie o relacjach, prawdopodobnie w spontaniczny sposób wskazujecie rękami na pewne części swojego ciała. Zauważyłem, że układy ciała, jakie ludzie wyrażają za pomocą rąk, są podobne do czakr, opisywanych przez mistyków Wschodu.

Czakry to miejsca w ludzkim ciele, które, jak uważa wielu ludzi, mają mistyczne właściwości. Wiedza o czakrach jest częścią wielu wschodnich filozofii, które zostały przyswojone przez Zachód. Wielu ludzi czuje, że ich emocje skupiają się w czakrach, a zwłaszcza w czakrze serca (co może odpowiadać wysokiemu ciśnieniu krwi) i splotu słonecznego (co może odpowiadać wrzodom żołądka).
W oparciu o moje obserwacje, stworzyłem prostą tabelę czakr i powiązanych z nimi relacji:

Czakra Relacja Zadanie
Czubek głowy Ludzkość Wprowadzanie harmonii w społecznościach
Czoło Wspólnota Pomaganie rodzinom we współpracy
Szyja Bycie rodzicem Wychowywanie i wspieranie dzieci
Serce Partnerstwo Wspólne zaangażowanie w partnerstwo
Splot słoneczny Praca zespołowa Współpraca na rzecz wspólnego celu
Brzuch Właśni rodzice Akceptowanie wsparcia i przewodnictwa
Krocze Dzieciństwo Akceptowanie i szacunek dla siebie

Szkolenie w zakresie relacji i joga miłości

Jeśli chcecie zająć się zgłębianiem waszych relacji, oto kilka narzędzi:

  1. Rozpoznajcie i opiszcie swoje ukhttp://www.systemiccoaching.com/images/chakra.jpgryte emocje.
  2. Podzielcie się wynikami spokojnie, bez zarzutów i zaprzeczeń.
  3. Dostrzegajcie skargi, krytykę, usprawiedliwienia i obwinianie.
  4. Sprawdźcie, czy nie zależy wam raczej na obwinianiu, karaniu czy wygrywaniu, a nie na komunikacji.
  5. Oddzielajcie treść waszych przekazów od tego, w jaki sposób je wyrażacie.
  6. Zinterpretujcie to, co ludzie komunikują. Rozpoznajcie, których elementów może brakować, a które są wnioskami.
  7. Obserwujcie opowiadających ludzi, ich dynamikę i zachowanie, nie próbując ich poprawiać.

Pełne miłości relacje są ścieżką i celem jogi miłości, a trwała miłość wymaga przejrzystości, oddania i dojrzałości. Pomagamy ludziom budować mosty poprzez wieczność – mosty prowadzące do integralności.

Tłumaczenie Małgosia Reszka

Copyright © Martyn Carruthers Copyright for the Polish translation © Wydawnictwo Manawa

Online Life Coaching & Mentorship

Plagiarism is theft. Copyright © Martyn Carruthers 2005-2018
All rights reserved.


If you like our work, please link to us. If you know someone who might benefit,
please mention www.SystemicPsychology.com or www.EmotionsRelationships.com

For online help, email us at: europecoach@gmail.com

Soulwork systemic coaching in America & Hawaii

 

Soulwork systemic coaching in England, Wales & Scotland

 
Soulwork systemic coaching in Croatia & Serbia
 

Soulwork systemic coaching in Poland

 

 

Have You Suffered Enough?

 Where are you now? Understand your emotions, fixations and enmeshments
What do you hope for? Know your goals and stop sabotaging yourself
Do you feel resourceful? Learn to develop your inner resources
Do emotions block you? Relationship problems and mentor damage
Do your beliefs limit you? Change limiting beliefs and end dependence
Do you feel connected? Resolve identity issues to recover lost resources
Is your partner happy? Build healthy partnership (or separate peacefully)
Are your children healthy? Happy parents better manage family problems
Do you want team success? Team leaders and their teams develop together
Do you have complex goals? Specialty coaching, counseling & therapy

Plagiarism is theft. Copyright © Martyn Carruthers 1996-2018  All rights reserved. Soulwork Systemic Coaching was primarily developed by Martyn Carruthers to help people solve emotional problems and relationship conflicts to achieve their goals. These concepts and strategies are for general knowledge only. Consult a physician about medical conditions and before changing medical treatment. Don't steal intellectual property ... get permission to post, publish or teach Martyn's work - email europecoach@gmail.com