Soulwork Home Page

Check your spelling

Soulwork Online Help

Soulwork Humor: Funny stories


 

Soulwork Systemic Coaching: Summary

Soulwork Coach Training

Soulwork FAQ Questions & Answers

 

Emotional Issues
Addictions
Anger & Rage
Anxiety
Dependence
Depression

Dissociation
Eating Problems
Emotional Maturity
Grief & Loss
Immaturity
Inner Child

Pain Control
Sadness
Stress Relief

Toxic Beliefs
Trauma & Stress
Weight Loss

 

Relationship Problems
Abuse
Affairs

Codependence
Dissolve Conflicts
Divorce
Emotional Blackmail

Enjoy Partnership
Evaluate Partners
Long-Distance Love
Love & Hate

Partnership
Past Partners
Premarital
Rejection
Sexual Issues
Soul Mates

 

Family Challenges
Abuse

Abortion
Adoption
Ancestors
Brothers & Sisters
Divorce & Children
Emotional Incest
Family Meetings
Family Secrets

Fathers & Daughters
Fathers & Sons
Learning Disorders
Mothers & Daughters
Mothers & Sons

Parental Alienation

 

Life Lessons
Authority
Bad Habits
Being Alone
Children's Challenges
Communication
Observing Feelings

Patterns in Love
Personal Growth
Quantum Leap
Self Esteem
Self Improvement
Self Intimacy
Stress & Relaxing
Therapist and Clients

 

Specialties
Chaos Coaching

Inner Conflict
Consciousness
Expert Modeling
Leadership
Learning Disorders
Mentorship

Psychobiology
Sexual Abuse
Soul of Soulwork
Systemic Management
Therapist Abuse
Training Abuse

 

 

Interview with Martyn
Disclaimer
Disclosure
Privacy
Fee, Cost, Price
 

eXTReMe Tracker

Obieranie Cebulki Duszy

© Martyn Carruthers

Artykuł ten opisuje pragnienia, jako ścieżkę do odkrycia i połączenia się z głębią naszego Ja, metodę dla wzbogacenia naszego życia i nadania mu głębszego znaczenia. Inne ścieżki często używane w  terapii Soulwork to wykorzystanie symptomów, emocji, ego i rozumu w celu wspomożenia ludzi na drodze odnajdywania i tworzenia własnej ścieżki dochowej. Końcowym rezultatem jest doswiadczenie stanu Integracji, stan, ktorego osoba moze nie tylko doswiadczac chwilowo, ale moze nauczyc sie zyc w nim na codzien. Umiejetnosc integracji to nie pojedyncze doswiadczenie, to zdolnosc do uzywania wyzszego stanu swiadomosci do tworzenia swojego zycia. Jak mowil Papa Henry, jeden z moich hawajskich nauczycieli -  dopóki żyjemy jest coś do zrobienia.

Często zadajemy sobie pytania. Zadajemy sobie głupie pytania, ważne pytania, dołujące pytania, pobudzające pytania. Niektóre pytania uznajemy za bezwartościowe, inne przenikają do naszego wnętrza. Rozważ swoje odpowiedzi na następujące kwestie:

Co nadaje sens życiu?   Dlaczego tu jesteśmy?   Jaki jest cel Duszy?

Pytania mogą być prowokujące i warte zastanowienia. Twoje odpowiedzi mogą mieć światowe albo duchowe zabarwienie. Mogą zawierać służbę innym albo odpowiedzialność za życie. Twoje odpowiedzi mogą również nie zgadzać się z Twoim normalnym, codziennym życiem. Ale życie w większości składa się z normalnych, codziennych zadan.. I pojawia sie zwyczajne pytanie:

Czego pragniesz?

Wielu ludzi obawia się zaczynać zdanie od “Ja pragne...”. Zamiast tego odpowiadają filozoficzniebyłoby miło, gdyby...”, albo “bardzo potrzebuję ...”.  Czasami wyrazane sa  interesujące przekonania czy wewnętrzne komentarze typu “To nie ładnie mówić, że się chce”, “obrazisz kogoś, jeśli powiesz czego pragniesz”, “Co za bzdura – i tak to dostanę”. Jest to wspaniała metoda na uniknięcie zaangażowania w życie! Werbalizuj życzenia – zdania dotyczące pragnien przynajmniej mentalnie zaczynając od “Ja pragne ...”. Twój świat zmieni się, spadnie jedna warstwa cebuli oddzielająca jej najgłębsze jądro!

Czego pragniesz?

To pytanie może wydawać się trywialnym albo płytkim, nie wymagającym myślenia. Możesz chcieć większego domu, mniej cierpienia. Chcesz romantycznych wakacji na Hawajach albo sprzedać stary samochód. Twoje odpowiedzi mogą tylko odbijać bieżące potrzeby. Możliwe, że to pytanie zacznie ci przypominać pytania o sens i znaczenie. I jeżeli sedno dotknie twojego celu życiowego, ma głębokie znaczenie dla Ciebie, osiągnięcie go będzie krokiem do spełnienia.

Czego pragniesz?

Być może wiesz dokładnie czego sobie nie zyczysz? Może nie chcesz być nieszczęśliwy. Tej myśli towarzyszą obrazy nieszczęść. Zapytaj zamiast tego czego chcesz zamiast bycia nieszczęśliwym? Być może chcesz więcej czegoś.? Może chcesz mieć więcej pieniędzy. Ta myśl wywoła obraz braku pieniędzy.  Zapytaj raczej: Jak się poczujesz mając więcej pieniędzy? Jeśli kontynuujesz negatywne cele albo porównania możesz przegapić ważną część procesu decyzyjnego. Włącz ta część, koncentrując się na tym czego pragniesz. I spadnie kolejna warstwa cebulki między tobą a wiedzą czego chcesz naprawdę.

Czego pragniesz?

Czy chcesz jednej rzeczy? Czy zwykle tworzysz “wielokrotne” życzenia? Czy chcesz pieniędzy i wolności? Czy chcesz tytułu magistra, aby zyskać szacunek do siebie? Czy chcesz żeby ktoś zrobił coś dla Ciebie? Podwójne życzenia zazwyczaj wskazują wewnętrzny konflikt. Czy potrafisz je uszeregować? Czy posiadanie pieniędzy prowadzi do wolności, czy też wolność jest krokiem do zarobienia pieniędzy?  Czy potrafisz się pozbyć tych zależności?  Jak jeszcze możesz odnaleźć szacunek do siebie? Czy potrafisz wziąć odpowiedzialność? Jaką korzyść będziesz miał, że ten ktoś zrobi coś dla Ciebie?

Niektóre złożone życzenia mogą zawierać wewnętrzne sprzeczności. Dla przykładu “ najblizszy rok chcę poświęcić na tworzenie firmy i podróż dookoła świata”.  W takim wypadku znalezienie metody osiągnięcia obydwu celów naraz jest niemożliwe, nawet jeśli pojedynczo są osiągalne. Co będzie możliwe jeśli znajdziesz sposob na osiągniecie obydwu celi? To pytanie pozwoli odnaleźć Ci głębszy cel – i spadnie kolejna warstwa cebulki.

Czego pragniesz ?

Może chcesz szczęścia, miłości czy zdrowia. Abstrakcyjne cele niezbyt wspierają twój sukces. Czy wiesz jak osiągnąć swój cel? Jak chcesz stać się szczęśliwym? Po czym poznasz, że spełniło się Twe życzenie? Co Cię przekona, że jesteś kochany? I czy znasz swój prawdziwy cel? Z jakiego powodu chcesz zdrowia?

Czego pragniesz ?

Czy masz cele bezterminowe? Czy chcesz czuć się wspaniale... czasami? Czy chcesz wysokiej jakości związku... tuż przed śmiercią? Nawet jeśli wiesz dokładnie czego chcesz, jeśli nie wybrałeś ograniczeń czasowych szanse na sukces są mizerne. Kiedy dokładnie chcesz odnieść swój Sukces?

Czego pragniesz ?      Prześledźmy obieranie cebulki na przykładzie:

-Czego chcesz?   Nie chcę być samotny.

-Czego chcesz zamiast tego Chcę więcej przyjaźni.

-Skąd będziesz wiedział, ze masz tą przyjaźń Chcę spędzać czas z ludźmi, których lubię.

-Ile czasu?  Może dwa dni w tygodniu.

-Z którymi ludźmi?    Mogę wypisać tych, których lubię.

-Jak chcesz zachęcić do tego tych ludzi?   Chcę dowiedzieć się czym interesującym możemy zająć się wspólnie.

-Kiedy chcesz to zrobić    Mogę zrobić to we środę, wspólnie wybierzemy czas i miejsce. I wtedy dowiem się czy potrzebowałem spotkać innych ludzi.

-To czego chcesz?   Chcę solidnych związków z innymi.

-Czy wiesz jak to osiągnąć?   Nie, ale chcę się nauczyć.

-Gdzie możesz się tego nauczyć?     Z książek.

-Kiedy je przeczytasz    Zanim wykonam te telefony!

- Skąd będziesz wiedział czy masz dobre związki z innymi?     Poznam po tym jak Ja i Ludzie będziemy siebie wzajemnie akceptowali.

-A po czym to poznasz? Będę wiedział po stopniu w jakim akceptuję siebie.

 Więc wypowiedz życzenie.   Chcę zaakceptować siebie.

-Po czym poznasz, że zaakceptowałeś siebie?

...I tak dalej. Za każdym razem odnajdywana jest zagubiona informacja, cele stają się jaśniejsze i zmieniają się w coś bardziej ważnego, w coś bardziej zbliżonego do wnętrza, coraz bliżej Duszy.

Przedzieranie się przez Twoje odpowiedzi na pytanie “Czego pragniesz” jest jedną z metod odnalezienia sensu życia. Jeśli odpowiedź jest niekompletna,  pytaj dalej, inaczej poczujesz brak spójności i utracisz motywacje. Możesz powiedzieć “Tak, Ten cel byłby O.K , ale nie jest DOKŁADNIE tym czego gleboko pragne” W takim razie osiągnięcie tego celu nie da ci kompletnego spełnienia. “Czego DOKŁADNIE pragnies? Czego pragnie twoje serce? Co nada znaczenie twemu życiu?” Odpowiedzi na te pytania są tylko pozornie łatwe. Łatwiej zapaść w trans, czynić wymówki, wyjaśniać i usprawiedliwiać szczątki lub brak samospełnienia! Łatwiej jest pozostać dzieckiem!  Obieranie cebulki wyciśnie Ci nieraz łzy z oczu.

Podczas tego procesu niektóre części ciebie mogą mieć obiekcje, nie zgadzać się albo podważać wybrane pragnienia. Jezeli uhonorujesz potrzeby odrzuconych, nielubianych czesci siebie, mozesz spowodowac, ze zaczna ci towarzyszyc w realizacje pragnień twego serca. Zauważ, że jest wiele części ciebie, które chcą się zaangażować w odnajdywanie i osiąganie twoich celów, poniewaz zostaly przez ciebie odrzucone.

Zbadaj jak Twoje przeszłe i przyszłe związki, Twoje wierzenia i emocje wplatają się w ten proces: Np. “Jak to wpłynie na mój związek z Joe?”, “Co chciałbym, aby powiedziała matka, kiedy to zrobię?”, “Zawsze wierzyłem, że się mi nie uda”, “Nie mogę zrobić czego chcę z powodu smutku

Odszukiwanie najglebszych pragnien, ktorych realizacja bedzie wlaczala szczescie nie tylko wlasne ale i innch -  jest wyzwaniem!

I ostateczne pytanie może Ci pomóc odnaleźć połączenie pomiędzy twymi pragnieniami i sensem istnienia:

Osiągniecie jakiego celu przekona cię, że żyjesz w zgodzie z celem swojej Duszy? 

Nota Autora: Napisałem ten artykuł do polskiego magazynu poświęconego zdrowiu w 1996 roku. Mam nadzieje, ze pomoże on wam lepiej zrozumieć własne pragnienia i wasz związek z Duszą.

Treningi Soulwork i Huna Kalani prowadzone sa w Polsce jedynie przez Martyna Carruthersa - tworce systemu Soulwork. Za oferty innych osob oferujacych warsztaty Soulwork i Huna Kalani nie ponosimy zadnej odpowiedzialnosci.  Prosimy o kontakt z nami w celu sprawdzania kwalifikacji doradcow operujacych nazwa Soulwork.

Plagiat jest kradzież Copyright © 2002-2018
Martyn Carruthers All rights reserved.


If you like our work, please link to us. If you know someone who might benefit,
please mention www.SystemicPsychology.com or www.EmotionsRelationships.com

For online help, email us at: europecoach@gmail.com

Soulwork systemic coaching in America & Hawaii

 

Soulwork systemic coaching in England, Wales & Scotland

 
Soulwork systemic coaching in Croatia & Serbia
 

Soulwork systemic coaching in Poland

 

 

Have You Suffered Enough?

 Where are you now? Understand your emotions, fixations and enmeshments
What do you hope for? Know your goals and stop sabotaging yourself
Do you feel resourceful? Learn to develop your inner resources
Do emotions block you? Relationship problems and mentor damage
Do your beliefs limit you? Change limiting beliefs and end dependence
Do you feel connected? Resolve identity issues to recover lost resources
Is your partner happy? Build healthy partnership (or separate peacefully)
Are your children healthy? Happy parents better manage family problems
Do you want team success? Team leaders and their teams develop together
Do you have complex goals? Specialty coaching, counseling & therapy

Plagiarism is theft. Copyright © Martyn Carruthers 1996-2018  All rights reserved. Soulwork Systemic Coaching was primarily developed by Martyn Carruthers to help people solve emotional problems and relationship conflicts to achieve their goals. These concepts and strategies are for general knowledge only. Consult a physician about medical conditions and before changing medical treatment. Don't steal intellectual property ... get permission to post, publish or teach Martyn's work - email europecoach@gmail.com